Zaujímavosti
Pred 2000 rokmi v Číne.
Kuchár zmiešal drevené uhlie, liadok a síru touto zmesou naplnil bambusovú tyčinu a zapálil.
Čínsky mních naplnil bambusové výhonky strelným prachom.
Zapaľovali ich na začiatku nového roka, kde hluk a explózia mala odplašiť zlých duchov, a priniesť šťastie.
Práve vďaka nemu sa vznik ohňostrojov spája s objavením strelného prachu.
Vznik ohňostroja je spájaný s rôznymi legendami. Jedna z nich je o kuchárovi, ktorý náhodne zmiešal drevené uhlie a liadok (soľ kyseliny dusičnej) do ohňa, na ktorom varil. Výsledkom bol zaujímavý plameň. Samozrejme si to nenechal pre seba a tak vznikol prvý zaujímavý ohňostroj.
Zmiešaním všetkých prísad – liadku, dreveného uhlia a síry, a natlačením tejto zmesi do bambusovej trubičky vznikol prvý predchodca dnešných ohňostrojov.
Ďalšou legendou je o čínskom mníchovi menom Li Tian. Práce jeho považujú v Číne za otca ohňostrojov.
Zloženie strelného prachu
- Čierny strelný prach sa ako väčšina výbušných zmesí skladá z dvoch látok, a to okysličovadla a paliva.
- Ako okysličovadlo sa používa draselný liadok, čiže látka, ktorá pri zahrievaní uvoľňuje kyslík.
- Ako vysokoteplotné palivo sa používa drevené uhlie a na zapálenie používa síra. Správnym postupom miešania, drvenia a pomeru dostaneme z týchto látok strelný prach.
Chemické zloženie ohňostroju

Meď (Cu)

Sodík (Na)

Horčík (Mg)

Stroncium (Sr)

Vápnik (Ca)

Stroncium + Meď (Cr + Cu)
Čo ohrozujeme používaním pyrotechniky
Predovšetkým sami seba čiže ľudí, zvieratá, ovzdušie, vodu a pôdu. Ohrozujeme skutočne všetko, čo je okolo nás. Je to zmes vysokotoxických plynov a znečisťujúcich látok. Nie je to len dávka prekročenej hlučnosti, ale aj silná dávka jedov, ktoré veľmi dlho zostávajú okolo nás – v pôde, vo vodných zdrojoch. To znamená, že ak ste robili ohňostroj v blízkosti polí, kde sa neskôr na jar má niečo sadiť zaručene to nebude žiadne „bio“, ale zmes plná chemikálii a jedov.
Ohňostroje znečisťujú ovzdušie časticami a chemikáliami. Bežné petardy, keď explodujú, uvoľňujú toxické plyny, chemické zlúčeniny vo forme oxidov síry a dusíka spolu s časticami. Tieto zahŕňajú zlúčeniny kovu ako je olovo, hliník alebo cín, ktoré sa rozptyľujú do ovzdušia a negatívne ovplyvňujú jeho kvalitu.
Vybuchovaním pyrotechniky v okolí neďalekých jazier a riek, môže dôjsť ku kontaminácii vody presakovaním jedovatých chemických zlúčenín. Typickou chemikáliou uvoľňovanou pri zábavnej pyrotechnike je chloristan amónny, o ktorom je známe, že kontaminuje podzemné a povrchové vody, a môže vážne poškodiť vodné živočíchy. Chemikálie ohňostrojov, ktoré sa hromadia vo vodných útvaroch, vedú k nárastu cyanobakteriálnych nečistôt, zníženiu priezračnosti jazera a zvýšenej tvorbe rias.
Ďalším negatívnym aspektom je vznik odpadu po použití pyrotechniky. Po silvestrovskej zábave vzniká na poliach, chatách, uliciach nežiadúci odpad, na ktorý musia obce, mestá vynaložiť nemalé finančné prostriedky.
Negatívne účinky pyrotechniky na ľudské zdravie
Hliník, bárium, kadmium, dioxíny – niektoré z nich sú známe ako karcinogénne látky, ktoré môžu spôsobiť vznik Alzheimerovej choroby, demencie, bipolárnej poruchy, depresie, úzkosti, srdcových chorôb, ochorení obličiek, roztrúsenej sklerózy, reumatoidnej artritídy, gastrointestinálnych porúch a chronickej únavy.
Pri vdýchnutí alebo požití môžu uvoľnené kovy spôsobiť širokú škálu krátkodobých a dlhodobých reakcií, od zvracania, hnačky alebo astmatických záchvatov až po ochorenie obličiek, kardiotoxické účinky a rôzne druhy rakoviny.
Vplyvom celkového znečistenia spôsobeného pyrotechnikou pacienti s ochorením srdca, pacienti s chronickou bronchitídou a astmatici, sú tiež vystavení vysokému riziku kritických stavov. Môžu sa zhoršiť problémy u ľudí trpiacich nachladnutím, alergiami či kašľom, a spôsobiť opuch hrdla a tlak v hrudníku.
Zelené svetlo produkované ohňostrojmi pochádza z bária, ktoré je rádioaktívne a jedovaté. Modrá farba vyrobená zo zlúčenín medi pochádza z dioxínov spôsobujúcich rakovinu.
Červené svetlo pochádza zo Stroncia a je to ťažký kov. Spája sa s mnohými vážnymi zdravotnými následkami vrátane vrodených porúch, poškodenia kostnej drene, spomaleného rastu kostí, anémie a zhoršenej zrážanlivosti krvi.
Chloristan amónny je chemikália, ktorá sa často mieša so sírou a dreveným uhlím na vytvorenie pušného prachu, ktorý spôsobuje výbuch ohňostrojov. Môže inhibovať schopnosť štítnej žľazy získavať jód z krvi (hypotyreóza). To môže interferovať s produkciou hormónov štítnej žľazy, ktoré sú nevyhnutné pre procesy metabolizmu a duševného vývoja. Môže tiež viesť k strume a rakovine štítnej žľazy.
Ak sa rozhodneme nepoužívať ohňostroje či petardy, chránime životné prostredie, rastliny, zvieratá a ľudí. Prispejeme tak k zelenej a zdravej planéte, pre nás všetkých a našich potomkov.
Myslime na budúcnosť.