Označovanie chemických látok

Ako sa označujú nebezpečné látky?

Označovanie je forma informovania o nebezpečných vlastnostiach a spôsob bezpečného používania chemikálie, ktoré je povinný zabezpečiť dodávateľ chemikálie odberateľovi.

Označovanie vychádza z klasifikácie a skladá sa z niekoľkých prvkov:

Nariadenia CLP sa označujú podľa:

Všeobecné pravidlá používania etikiet:

1. Etikety sú pevne pripojené k jednému alebo viacerým povrchom obalu, ktorý látku alebo zmes bezprostredne obsahuje, a keď je obal položený obvyklým spôsobom sú čitateľné vodorovne.

2. Farba a prevedenie každej etikety sú také, aby výstražný piktogram vystupoval zreteľne.

3. Prvky označovania uvedené sú zreteľne a nezmazateľne vyznačené. Zreteľne vystupujú na pozadí a majú takú veľkosť a usporiadanie, aby boli ľahko čitateľné.

4. Tvar, farba a veľkosť výstražného piktogramu, ako aj rozmery etikety sú v súlade s oddielom 1.2.1 prílohy I.

5. Etiketa sa nevyžaduje, keď sú prvky označovania uvedené zreteľne priamo na obale. V takýchto prípadoch sa na informácie na obale uplatňujú požiadavky, ktoré sú uplatniteľné na etiketu.

Podľa nariadenia CLP sa vyžadujú tieto informácie na etikete:

Na etikete alebo obale akejkoľvek látky alebo zmesi by sa nemali uvádzať údaje, ako napríklad „netoxický“, „neškodlivý“, „neznečisťujúci“, „ekologický“ ani akékoľvek iné údaje, ktoré naznačujú, že látka alebo zmes nie je nebezpečná, ani akékoľvek iné údaje, ktoré nie sú v súlade s jej klasifikáciou.

Podľa nariadenia CLP sa vyžadujú tieto informácie na etikete:

Výstražný piktogram je grafické znázorňuje určitú nebezpečnosť. Klasifikácia látky alebo zmesi teda určuje, aké výstražné piktogramy sú zobrazené na označení. Farba a prevedenie označení piktogramov sú také, aby piktogram vystupoval zreteľne na pozadí. Výstražné piktogramy majú tvar štvorca postaveného na jeden vrchol (tvar kosoštvorca) a má čierny symbol na bielom podklade s červeným okrajom.

Sada bezpečnostných piktogramov podľa Globálneho harmonizovaného systému klasifikácie a označovania chemikálií (GHS), vrátane symbolov pre výbušné látky, horľavé látky, oxidačné látky, plyny pod tlakom, korozívne a žieravé látky, toxické látky, dráždivé látky, látky nebezpečné pre zdravie a látky nebezpečné pre životné prostredie.

Klasifikácie podľa CLP

Chemické látky a zmesi sa rozdeľujú do tried nebezpečnosti definovaných podľa povahy:

Chemické látky a zmesi sa rozdeľujú do tried nebezpečnosti definovaných podľa povahy:

Informačný graf rozdeľujúci chemické látky podľa ich nebezpečenstva pre zdravie, fyzikálneho nebezpečenstva, nebezpečenstva pre životné prostredie a osobitných pravidiel označovania, s veľkými písmenami H, P, E a O zvýrazňujúcimi jednotlivé kategórie.

Výpočet množstva látky za rok

Obecne platí, že sa musia registrovať látky vyrobené alebo dovezené v množstve väčšom ako 1 tona za rok.
Množstvo „za rok“ sa vypočíta ako priemerná tonáž vyrobená alebo dovezená v troch predchádzajúcich kalendárnych rokoch. V prípade nezavedených látok tonáž predstavuje odhadované množstvo, ktoré má byť vyrobené alebo dovezené v kalendárnom roku (1. január – 31. december) registrácie.

Pre výpočet množstva látky v prípravku je nutné vynásobiť celkovú tonáž prípravku podielom obsahu látky, ktorá je jeho zložkou. Je nutné zvažovať množstvo konkrétnej látky i v iných prípravkoch (s ktorými daný subjekt nakladá), a všetky podiely finálne sčítať. Obdobným spôsobom postupujeme pri stanovení množstva látok, u ktorých sa počíta s ich uvoľňovaním za bežných alebo primerane predvídateľných podmienok použitia.

Odhad rizika ZPH

Všeobecne platí, že sa musia registrovať látky vyrábané alebo dovážané v množstve väčšom ako 1 tona za rok. Množstvo „za rok“ sa vypočíta ako priemerná tonáž vyrobená alebo dovezená v troch predchádzajúcich kalendárnych rokoch. V prípade nezavedených látok tonáž predstavuje odhadované množstvo, ktoré má byť vyrobené alebo dovezené v kalendárnom roku (1. január – 31. december) registrácie. Pre výpočet množstva látky v prípravku je nutné vynásobiť celkovú tonáž prípravku podielom obsahu látky, ktorá je jeho zložkou. Je nutné zvažovať množstvo konkrétnej látky i v iných prípravkoch (s ktorými daný subjekt nakladá), a všetky podiely finálne sčítať. Obdobným spôsobom postupujeme pri stanovení množstva látok, u ktorých sa počíta s ich uvoľňovaním za bežných alebo primerane predvídateľných podmienok použitia.

Prevádzkovateľ je v zmysle ustanovení zákona povinný:

Zároveň je povinný ustanoviť:

Podniky zaradené do kategórie B sú navyše povinné:

Našim klientom ponúkame osobitný prístup. Pozrite si všetky naše služby.

Podobné články